Fejléc
en hu

Programs in daily schedule

Further programmes / 13TH FEAST OF LOCAL PRODUCTS – HUNGARIKUM FESTIVAL

Main Square - aug. 12. 09:00

' ''

Retrospective programme / Ferenc Cakó retrospective

Hírös Agora / theatre hall - aug. 12. 09:00

The Chair

08' 24''
Cakó Ferenc

Ad Astra

02' 00''
Cakó Ferenc

Motorture

06' 00''
Cakó Ferenc

Zeno: Zeno and the News

02' 03''
Cakó Ferenc

Ab Ovo

06' 55''
Cakó Ferenc

Ashes

06' 00''
Cakó Ferenc

Labyrinth

10' 02''
Cakó Ferenc

Rendezvous

08' 00''
Cakó Ferenc

Letters

07' 42''
Cakó Ferenc

Face

07' 20''
Cakó Ferenc

Further programmes / Hungarian Folk Tales

Main Square / Space in Space - aug. 12. 09:00

' ''

Further programmes / Meet the Filmmakers

Hírös Agora / room nr. 32 - aug. 12. 09:00

' ''

Workshop / Primanima animation fun zone caravan

Youth Centre / mirror hall - aug. 12. 09:00

' ''

European Information programme / TV-Special

Malom Cinema - aug. 12. 09:00

Zog and the Flying Doctors

25' 09''
Mullen Sean

No-No Shrinks!

26' 00''
Boutaleb Joutei Wassim

Retrospective programme / Kecskemetfilm 50 – Writers in the cinema 1

Otthon Cinema - aug. 12. 09:30

The Bards of Wales

06' 15''
Gémes József

Miracles of the Night

08' 26''
Horváth Mária

The Widely Travelled Little Mouse: The Patronage by a Relative

07' 02''
Nagy Lajos, Szilágyi Varga Zoltán

A Merry Funeral

28' 13''
Szilágyi Varga Zoltán

Panorama programme / Canada 2 / Classics

Hírös Agora / theatre hall - aug. 12. 10:00

Bob's Birthday

12' 22''
Snowden Alison, Fine David

Every Child

06' 16''
Fedorenko Eugene

Hunger

11' 22''
Földes Peter

Op Hop – Hop Op

03' 48''
Hébert Pierre

An Old Box

09' 16''
Driessen Paul

The Sand Castle

13' 18''
Hoedeman Co

Sleeping Betty

09' 17''
Cloutier Claude

The Big Snit

09' 53''
Condie Richard

Conference / The Status of Library Cinema

Katona József Library - aug. 12. 10:00

' ''

Further programmes / COMMEMORATIVE COIN PRESENTATION

Hírös Agora / room nr. 32 - aug. 12. 11:00

' ''

Retrospective programme / Kecskemetfilm 50 – Writers in the cinema 2

Otthon Cinema - aug. 12. 11:00

Once and For All Time

10' 42''
Riedl Katalin

The Wooden Prince

06' 40''
Ulrich Gábor

Thoughts from the Cellar

03' 30''
Tóth Roland

Door Nr. 3 (Outside, Inside)

01' 36''
Horváth Mária

The Butcher’s Pocket Radio

07' 30''
Ulrich Gábor

Shop Tales

07' 15''
Szoboszlay Eszter

Tulip

03' 15''
Ulrich Gábor

How Can You Frighten a Lion?

06' 50''
Tóth Pál

Workshop / Primanima animation fun zone caravan

Youth Centre / mirror hall - aug. 12. 11:00

' ''

Panorama programme / Canada 3 / Female filmmakers

Hírös Agora / theatre hall - aug. 12. 11:30

The Street

10' 15''
Leaf Caroline

Dinner for Two

07' 18''
Perlman Janet

Two Sisters

10' 31''
Leaf Caroline

Robes of War 

05' 16''
Cournoyer Michèle

Black Soul

09' 51''
Chartrand Martine

Wild Life

13' 35''
Forbis Amanda, Tilby Wendy

Winds of Spring

06' 10''
Chen Keyu

Workshop / More than a soundtrack

Hírös Agora / room nr. 32 - aug. 12. 13:00

' ''

European Competition programme / TV-Special 3

Malom Cinema - aug. 12. 13:00

The Tiger Who Came to Tea

24' 15''
Shaw Robin

My Life in Versailles

28' 58''
Madeleine-Perdrillat Clémence, H'limi Nathaniel

Panorama programme / BEST OF LIAF 2020

Otthon Cinema - aug. 12. 14:00

The Song of a Lost Boy

09' 56''
Quirke Daniel

Room with a Sea View

11' 55''
Shmelkov Leonid

Ties

07' 36''
Velikovskaya Dina

Opera

08' 50''
Oh Erick

2.35m

07' 00''
Concha Andi

Mascot

07' 00''
Kim Leeha

Pitch Black Panacea

07' 25''
Hardiman Tom

Wild Beasts

08' 40''
Prokopová Marta, Blaško Michal

Ghosts

09' 55''
Park Jee-youn

Retrospective programme / István Orosz retrospective

Hírös Agora / theatre hall - aug. 12. 14:00

Toward to the Salt Celler

06' 41''
Orosz István

Private Nightmare

05' 13''
Orosz István

Apocrypha

01' 55''
Orosz István, Haris László

Mind the Steps!

05' 54''
Orosz István

The Garden

06' 09''
Orosz István

Cry!

03' 24''
Orosz István

Time Sights

09' 50''
Orosz István

Black Hole - White Hole

03' 45''
Orosz István

Chess!

06' 30''
Orosz István

The Drawer

05' 43''
Orosz István

Conference / Generaly Assembly of the Hungarian Animation Producers Association (HAPA)

Katona József Library - aug. 12. 14:30

' ''

European Competition programme / TV-Series 3

Malom Cinema - aug. 12. 14:30

Hungry Bear Tales: Truffles

07' 00''
Karhánková Kateřina, Májova Alexandra

Pompon Little Bear: Migratory Bear

07' 00''
Gaillard Matthieu

The Other Way Wolf: Flow

11' 04''
Elshansky Ira

Pablo: The Spork

11' 05''
McGrath David

Brave Bunnies: Brave Heroes

07' 00''
Fehrenbach Tim

Kiwi and Strit: The Sticky Snails

00' 05''
Toft Jacobsen Esben

B.O.T. and the Beasties: Stompy Chomper

05' 02''
Wood Anne , Roberts Steven, Stewart Joel

Huggleboo: New Neighbours

06' 54''
De Graaf Anneke

Workshop / Primanima animation fun zone caravan

Youth Centre / mirror hall - aug. 12. 15:00

' ''

Retrospective programme / Líviusz Gyulai retrospective

Hírös Agora / theatre hall - aug. 12. 15:30

New Tenants

09' 00''
Gyulai Líviusz

Bad Eggs: Castaways

04' 09''
Gyulai Líviusz

The Adventures of Tinti: The Great Competition

04' 50''
Gyulai Líviusz, Balajthy László

Jonah

04' 00''
Gyulai Líviusz

Spun

03' 45''
Gyulai Líviusz

Sindbad, Bon Voyage!

05' 00''
Gyulai Líviusz

The Small Town of Mine

06' 00''
Gyulai Líviusz

European Competition programme / My Favorite War

Otthon Cinema - aug. 12. 16:00

My Favorite War

1h 21m
Burkovska-Jacobsen Ilze

Exhibition / István Orosz

Bozsó Collection - aug. 12. 17:00

' ''

Conference / Round table discussion of the Hungarian Animation Producers Association (HAPA)

Katona József Library - aug. 12. 17:00

' ''

Retrospective programme / Zsolt Richly retrospective

Hírös Agora / theatre hall - aug. 12. 17:00

In India

03' 00''
Richly Zsolt

Suite

07' 00''
Richly Zsolt

Bear’s Dance

02' 05''
Richly Zsolt

Anna Molnár

06' 00''
Richly Zsolt

An Evening in Transylvania

03' 00''
Richly Zsolt

Stonemason Kelemen

06' 10''
Richly Zsolt

European Competition programme / The Swallows of Kabul

Otthon Cinema - aug. 12. 18:00

The Swallows of Kabul

1h 21m
Breitman Zabou, Gobbé-Mévellec Eléa

Concert / Kaláka 50+

Main Square / Space in Space - aug. 12. 19:00

' ''

Hungarian Competition programme / Short Film 2

Hírös Agora / theatre hall - aug. 12. 19:00

Bye Little Block!

08' 42''
Darabos Éva

Reduction

10' 56''
Szakály Réka Anna

Down

03' 52''
Muresán Gabriella

Sola

08' 30''
Debreczeni Zoltán

Bros

15' 06''
Nagy Marci

Last Time They Saw Me Awake

04' 24''
Scheffer Alexandra

Plantarium

06' 53''
Ducki Tomek

Retrospective programme / György Kovásznai: Bubble Bath

The Museum of The Hungarian Naive Artists / courtyard - aug. 12. 20:00

Bubble Bath

1h 16m
Kovásznai György

Panorama programme / Gypsy Tales

Main Square / Space in Space - aug. 12. 20:00

Gypsy Tales: How Was Man Created?

07' 48''
Horváth Mária

Gypsy Tales: Doja, the Gypsy Fairy

07' 43''
Horváth Mária

Gypsy Tales: The Fiery Red Snake

07' 33''
Balajthy László

Gypsy Tales: Riza’s Night

07' 23''
Tóth-Pócs Roland

Gypsy Tales: Ugly Borka

07' 50''
Horváth Mária

Gypsy Tales: The Basket Weaver

07' 47''
Szoboszlay Eszter

Gypsy Tales: The Magic Pipe

07' 33''
Tóth-Pócs Roland, Balajthy László

Gypsy Tales: The Tub Carvers

07' 49''
Balajthy László

European Information programme / The Prince's Voyage

Otthon Cinema - aug. 12. 20:00

The Prince's Voyage

1h 17m
Laguionie Jean-François, Picard Xavier

Retrospective programme / Marcell Jankovics: Son of the White Mare

Hírös Agora / theatre hall - aug. 12. 21:00

Son of the White Mare

1h 20m
Jankovics Marcell
MTVA logo
EMMI logo
Kecskemét címere
MMA logo
MNB logo
NFI logo
NKA logo

The realisation of the 15th Kecskemét Animation Film Festival and the 50th anniversary professional programme in 2021 was supported by the Hungarian Academy of Arts.

Mercedes
Steel Flex
Horváth Építőmester Zrt.
Károli Gáspár Református Egyetem
Kecskeméti Konzervgyár
Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
Horváth Építőmester Zrt.
Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület
Félegyházi Pékség
Focus Fox Stúdió
Gedeon Pincészet
Kefag Zrt.

Kefag Zrt.
Leonardo SNS
Nemzeti Filmarchívum
Magyar Református Egyház
Dot & Line
Kecskeméti TV
Mafab
RTL
TV2
M5
Hírös Agóra
Jampolo
Katona József Könyvtár
Katona József Múzeum
Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek
Malom Parkoló

Visual
Nemzeti Művelődési Intézet
Budapesti Metropolitan Egyetem
Print 2000
Raster Stúdió