Fejléc
en hu

Programs in daily schedule

Panorama programme / Canada 4 / Contemporary

Otthon Cinema - aug. 14. 09:00

Tower Bawher

03' 49''
Ushev Theodore

Madame Tutli-Putli

17' 17''
Lavis Chris, Szczerbowski Maciek

The Procession

11' 23''
Blanchet Pascal, Saint-Gelais Rodolphe

Bydlo

08' 56''
Bouchard Patrick

The Conquerors

12' 17''
Bánóczki Tibor, Szabó Sarolta

The Physics of Sorrow

27' 09''
Ushev Theodore

Further programmes / Hungarian Folk Tales

Main Square / Space in Space - aug. 14. 09:00

' ''

Retrospective programme / Kecskemetfilm 50 – Series 1

Malom Cinema - aug. 14. 09:00

100 Years Ago: The Country Is in Fever

05' 46''
Szoboszlay Péter

Hungarian Competition programme / Student Film

Hírös Agora / theatre hall - aug. 14. 09:00

Anywhere

06' 47''
Osztós Zsófia

When

02' 48''
Nguyen Ani

Bardo

05' 00''
Spitzer Fiorella

Incognito

07' 35''
Lantos Júlia

Password to the * * * * *

01' 49''
Szegedi Adél

Especially Nowadays...

04' 57''
Gyarmati Lejla

Outsider

05' 33''
MacCallum Adrien

Plato's Room

04' 42''
Varró Viktória

Sunshower

09' 15''
Wator Ádám Patrik, Fekete Attila

Utopia

04' 30''
Orsolya Tóth

Void

02' 14''
MacCallum Adrien

Wezzztern

01' 50''
Fazekas-Illyés Albert

Further programmes / Meet the Filmmakers

Hírös Agora / room nr. 32 - aug. 14. 10:00

' ''

Panorama programme / Canada 5 / Norman McLaren 

Otthon Cinema - aug. 14. 10:30

Begone Dull Care

07' 48''
McLaren Norman, Lambart Evelyn

Hen Hop

03' 53''
McLaren Norman

La poulette grise

05' 45''
McLaren Norman

A Chairy Tale

09' 54''
McLaren Norman, Jutra Claude

Neighbours

08' 07''
McLaren Norman

Synchromy

07' 39''
McLaren Norman

Le merle

04' 52''
McLaren Norman

Opening Speech

07' 10''
McLaren Norman

Pas de deux

13' 33''
McLaren Norman

Blinkity Blank

05' 28''
McLaren Norman

Retrospective programme / Kecskemetfilm 50 – Films with festival awards

Malom Cinema - aug. 14. 10:30

Hey, You!

06' 58''
Szoboszlay Péter

Miracles of the Night

08' 26''
Horváth Mária

Come to the Clearing

08' 21''
Molnár Péter

Door Nr. 3 (Outside, Inside)

01' 36''
Horváth Mária

Leo and Fred: Concert

09' 19''
Tóth Pál

Court Record – In Memoriam Peter Mansfeld

07' 16''
Szilágyi Varga Zoltán

The Mouse with a Mouth

19' 24''
Kiss Andrea

Urban Legends: The Human Body

03' 08''
Glaser Kati

Panorama programme / Best of Annecy 2020

Hírös Agora / theatre hall - aug. 14. 11:00

Wade

10' 38''
Bhattacharyya Upamanyu, Sanghvi Kalp

Genius Loci

16' 20''
Mérigeau Adrien

Pile

03' 22''
Auberg Toby

Homeless Home

15' 22''
Vázquez Alberto

The Physics of Sorrow

27' 09''
Ushev Theodore

Awoko 70's

00' 47''

Workshop / Primanima animation fun zone caravan

Youth Centre / mirror hall - aug. 14. 11:00

' ''

Panorama programme / Best of Annecy Kids 2020

Otthon Cinema - aug. 14. 12:00

Warm Star

04' 29''
Kuzina Anna

Archie

04' 14''
Henderson Ainslie

Nature

03' 00''
Leterrier Isis

Sous la glace

06' 50''
Berrahma Ismail, Baulard Milan, Estampes Laurie, Potin Hugo, Nory Quentin, Dupont Flore

Catgot

03' 09''
Ho Tsz Wing

Like and Follow

02' 05''
Schlage Tobias, Forrest Brent

Boriya

17' 12''
Min Sung-ah

Cinema Rex

07' 46''
Peled Eliran, Engelman Mayan

Panorama programme / The Kuflis and the Whatever – Screening and q&a

Otthon Cinema - aug. 14. 13:00

The Kuflis and the Whatever

01' 14''
Jurik Kristóf

Panorama programme / BEST OF ANIMAFEST ZAGREB 2020

Hírös Agora / theatre hall - aug. 14. 14:00

Arka

14' 40''
Stipaničev Natko

Naked

14' 40''
Khachaturov Kirill

Symbiosis

12' 50''
Andrasev Nadja

Freeze Frame

05' 00''
Verstegen Soetkin

Just a Guy

15' 00''
Hara Shoko

Workshop / Primanima animation fun zone caravan

Youth Centre / mirror hall - aug. 14. 14:00

' ''

Retrospective programme / 101. magyar népmese - Mikulás Ferenc portréfilm

Otthon Cinema - aug. 14. 15:00

Retrospective programme / Kecskemetfilm 50 – Heritage

Hírös Agora / theatre hall - aug. 14. 16:00

Minstrels

05' 08''
Hegyi Füstös László

Gypsy Ballad

07' 38''
Hegedűs László

Avars

09' 49''
Deák Péter

Tale About the Miraculous Deer

09' 40''
Neuberger Gizella

Visitation

06' 29''
Neuberger Gizella

Stonemason Kelemen

06' 10''
Richly Zsolt

The Bards of Wales

06' 15''
Gémes József

My Beloved, My Beloved

08' 15''
Neuberger Gizella

Panorama programme / Family Legends – screening and q&a

Otthon Cinema - aug. 14. 17:00

Family Legends

1h 01m
Glaser Kati

Further programmes / Awarding Ceremony

Hírös Agora / theatre hall - aug. 14. 19:00

' ''

Further programmes / Award Winning Films

Hírös Agora / theatre hall - aug. 14. 20:00

' ''

Retrospective programme / Willy the Sparrow

Main Square / Space in Space - aug. 14. 20:00

Willy the Sparrow

1h 17m
Gémes József

Further programmes / KAFFTER party

Otthon Café - aug. 14. 22:00

' ''
MTVA logo
EMMI logo
Kecskemét címere
MMA logo
MNB logo
NFI logo
NKA logo

The realisation of the 15th Kecskemét Animation Film Festival and the 50th anniversary professional programme in 2021 was supported by the Hungarian Academy of Arts.

Mercedes
Steel Flex
Horváth Építőmester Zrt.
Károli Gáspár Református Egyetem
Kecskeméti Konzervgyár
Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
Horváth Építőmester Zrt.
Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület
Félegyházi Pékség
Focus Fox Stúdió
Gedeon Pincészet
Kefag Zrt.

Kefag Zrt.
Leonardo SNS
Nemzeti Filmarchívum
Magyar Református Egyház
Dot & Line
Kecskeméti TV
Mafab
RTL
TV2
M5
Hírös Agóra
Jampolo
Katona József Könyvtár
Katona József Múzeum
Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek
Malom Parkoló

Visual
Nemzeti Művelődési Intézet
Budapesti Metropolitan Egyetem
Print 2000
Raster Stúdió