A KAFF története
Fesztiváltörténet (1985–2021)
Az elhatározás, hogy a magyar animációnak és egyben Kecskemét városának fesztivál kell, már negyven éve, a Pannónia Stúdió kecskeméti műterme megalakulásakor megszületett, abban a korszakban, amelyet a magyar animációs filmgyártás aranykoraként szokás definiálni. Az 1971-ben alapított műterem és a dinamikusan fejlődő megyeszékhely által közösen szervezett első hazai animációs filmszemlére azonban a nyolcvanas évek közepéig, egészen pontosan 1985-ig várni kellett.
A szemléből 1993-ban fesztivál lett, amely már nemcsak a legfrissebb hazai alkotások bemutatására korlátozódott, hanem egyre több, külföldi filmeket is bemutató programmal bővült, 1996-tól pedig külön versenyprogramban indulnak a legfrissebb európai animációs játékfilmek.
2005-ben a korábban háromévente megrendezett KAFF biennálévá avanzsált. A 2011-ben megrendezett jubileumi tizedik fesztivált igazi ünnepi hangulat és program jellemezte. 2021. június végén ismét arra készülünk, hogy bemutassuk és vendégül lássuk a magyar és a nemzetközi animáció színe-javát a hazai és az európai animációs filmek ünnepén.
Az eddigi KAFF történetét jellemzi, hogy a versenyprogramok zsűrijében, illetve meghívott előadóként nagy presztízsű vendégekkel és életművek bemutatásával büszkélkedhet. Kecskeméten a fesztivál kapcsán megismerhettük és megismerkedhettünk többek között a magyar származású John Halasszal Londonból, az olasz animációs filmtörténésszel, Giannalberto Bendazzival, az Annecy Animációs Fesztivál „nagyasszonyával”, Nicole Salomonnal, az orosz animáció nagyöregjével, Yuri Norsteinnel. Továbbá nálunk járt a zágrábi iskola képviselője, Borivoj Dovniković Bordo, az észt animáció „atyja”, Priit Pärn, az angol animáció fenegyereke, Phil Mulloy, a kanadai Oscar-díjas rendező, Co Hoedeman, rendkívüli finomsággal megkomponált árnyanimációs filmjeiről ismert Michel Ocelot Franciaországból.
A 15. KAFF előkészületeiről és a programokról folyamatosan hírt adunk a honlapon és Facebook-oldalunkon.